Hogyan kommunikálj táncosaiddal 2025-ben?

Ágnes Szép

Van egy jelenség, amit táncosként és tanárként is évek óta látunk. És valószínűleg te is. A táncos nem jön el az órára, és utólag azt mondja: „Ja, elfelejtettem.” Vagy: „Nem tudtam, hogy ma is van.” Pedig fent van a Facebookon, bejelölted az eseménynél, kiraktad háromszor, ott volt a csoportban is. De valahogy mégsem jutott el hozzá.


Ez nem lustaság. Információs zaj.


Nem azért, mert nem érdekli. Hanem mert máshogy élünk. Más az információ áramlása, más a ritmus, más a figyelem. Messengerben ma már inkább a barátokkal beszélgetünk és rengeteg a zaj, vagyis a sok lényegtelen információ között könnyen elveszítjük a fontosat.A Facebook-esemény hasznos lehet marketing célokra, azonban nem igazán alkalmas már aktív táncosaid tájékoztatására: rosszul kezeli a heti sorozatokat, nehéz átlátni, mi az, ami még aktuális és mi az újdonság. Ráadásul, amikor valaki eseményt keres a Facebookon, a rivális iskolák programjai is azonnal megjelennek mellette.


Közben a legtöbb tánciskolában ugyanaz a kommunikációs minta: egy nem túl mobilbarát, öregecske Wordpess weboldal. Egy Facebook-oldal, rengeteg eseménnyel, amit nehéz átlátni. Messenger-csoportok, amik egész nap villognak, de a fontos infók hamar elsüllyednek a sok válasz és kérdés között. Gmailes hírlevelek, amik sokszor vagy a spambe kerülnek, vagy túl amatőrnek tűnnek ahhoz, hogy figyelmet kapjanak.


Mi táncosként és tánctanárként pontosan értjük ezeket a helyzeteket, IT-s szakemberként viszont segíteni is szeretnénk rajta. Több mint tíz éve dolgozunk szoftverfejlesztésben, és amikor elkezdtünk tánciskolákkal dolgozni, azt láttuk: nem csak újabb eszközökre van szükség, hanem érthetőbb összefüggésekre is. Ezért indítjuk el ezt a cikksorozatot: hogy segítsünk eligazodni a gyorsan változó technológiai világban, és megmutassuk, hogyan lehet ehhez alkalmazkodni anélkül, hogy fel kéne adnod a saját nyelved vagy stílusod.Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, ami segít hatékonyabbá tenni a kommunikációt:


1. Ne egy csatornára építs


Sokan gondolják úgy, hogy „nálunk a Messenger működik”. Igen - most. De ha csak egy csatornád van, és az algoritmus vagy a közönség szokásai változnak, akkor az egész kommunikációd megbénul. Érdemes mindig legalább két-három stabil csatornában gondolkodni: pl. e-mail, appértesítés, helyszíni plakát, óra előtti szóbeli emlékeztető.


2. A kevesebb infó több figyelmet kap


Ha túl sok részletet próbálsz átadni egyszerre, az emberek reflexből eltolják maguktól. Inkább küldj rövidebb, fókuszáltabb üzeneteket, és legyen egyértelmű: mi a legfontosabb tudnivaló most? (Pl.: „Ma óra van, 19:00”, vagy „Kedden jár le a bérleted - ne felejtsd el meghosszabbítani!”)


3. A megerősítés is kommunikáció


Sokszor azt hisszük, hogy ha nem válaszol a diák, akkor nem érdeklődik. Pedig lehet, hogy csak nem tudja, mit kellene tennie. Egy automatikus visszajelzés, egy „Szia, regisztrációd megkaptuk, itt tudsz csatlakozni az órára” típusú üzenet rengeteget számít és építi a bizalmat.


4.  Ne csak közölj, kérdezz is


Ha néha megkérdezed a táncosokat: „Mi segítene abban, hogy könnyebben tudd követni az órákat?” - akkor nemcsak ötleteket kapsz, hanem egy csatornát is nyitsz, ahol ők is megszólalhatnak. Az emberek nemcsak értesülni akarnak – részei akarnak lenni a történetnek.


Mi ezeket a jó szokásokat igyekszünk támogatni a DancePass-szel. Minden reggel jön egy emlékeztető, ha aznap van órád. Ha lejár a bérleted, udvarias értesítést kapsz róla.Nem beszélve az elmaradó órákról és az emiatt kjtolódó bérletekről. Eközben az appban bármikor megnézheted, hány alkalom van a bérleteden, és milyen események futnak épp a tánciskoládban. Az időérzékeny információkat automatikusan megkapod, de van rá lehetőséged, hogy a legfrisebb információt a saját tempódban, felesleges keresgetés nélkül is megtaláld. Nem kell Messenger-üzeneteket túrni, nem kell találgatni, hogy „ez az óra most még aktuális, vagy már elmaradt?”


Az emailek nem személyes Gmail-fiókból mennek, hanem profi emailszerverről: jól néznek ki, kevésbé landolnak spam mappában, és gond nélkül elérnek több száz címzettet is, amit a Gmail már sokszor nem bír. Betartjuk a GDPR szabályokat is: erről egy külön posztban fogunk majd írni, hogy miért fontos.A legtöbb tanár nem azért veszíti el a diák figyelmét, mert ne lenne fontos, amit mond, hanem mert nem a megfelelő csatornán keresztül próbálja elmondani. Ez nem technikai hiba. Ez kulturális különbség.


Merre tovább?A következő cikkben megmutatjuk, miért nem célszerű Gmailből tömegesen hírlevelet küldeni: és mit tud egy erre tervezett rendszer. Mert az információ nem attól lesz hatékony, hogy sok van belőle. Hanem attól, hogy célba talál.


Tech és Tánc

Sorozatunk következő része

Mit jelent a modern digitális jelenlét?

A weboldalad 2010-ben menő volt – de ma már nem az.Mit jelent a modern digitális jelenlét? 2010-ben menő dolog volt, ha egy tánciskola vagy vállalkozás egyáltalán rendelkezett saját weboldallal. Flash animációk, egy rakás szöveg, néhány koncertplakát-hangulatú kép: ez várta a látogatókat. Akkor ez volt a digitális jelenlét csúcsa. Azóta eltelt 15 év. Változott a világ, és vele együtt az elvárások is...