Mit jelent a modern digitális jelenlét?

Ágnes Szép

A weboldalad 2010-ben menő volt – de ma már nem az.


Mit jelent a modern digitális jelenlét? 2010-ben menő dolog volt, ha egy tánciskola vagy vállalkozás egyáltalán rendelkezett saját weboldallal. Flash animációk, egy rakás szöveg, néhány koncertplakát-hangulatú kép: ez várta a látogatókat. Akkor ez volt a digitális jelenlét csúcsa. Azóta eltelt 15 év. Változott a világ, és vele együtt az elvárások is.


Mivel nem csak táncosként és tanárként dolgozunk, hanem már egy évtizede az IT világában is otthon vagyunk, ezért látjuk, hogyan gondolkodik ma egy érdeklődő, amikor rákeres egy tánciskolára. Milyen gyorsan ugrik tovább, ha nem találja a megfelelő információt, vagy ha nem tud rögtön kezdeni valamit az oldallal. Ez a cikk azoknak szól, akik szeretnék, hogy a weboldaluk ne csak legyen, hanem működjön is.


Egy modern tánciskolai weboldal: ilyen ma az alap


1. Mobilon is szép: A diákjaid nem otthon, laptop előtt ülve keresnek rád, hanem a buszon, két TikTok között.
2. Olvashatóság: A szövegek elválnak a háttérszíntől, jól olvashatók, a betűtípus letisztult.

3. Naprakész adatok: Ha változik az órarend, az ne egy .jpg kép legyen, amit újra kell cserélni, hanem automatikusan frissüljön.

4. Cselekvésre ösztönöz: Egy weboldal ma már nem elég, ha informál - meg kell mozgatnia. Lehessen rögtön jelentkezni, bérletet venni, kérdezni, stb.

5. Automatikusan frissül: ahol lehet, használj beépített widgeket, hogy ne kelljen mindent 2-3 helyen frissíteni.

6. Nem csak egy díszlet: A weboldal része a kommunikációdnak, nem csak kirakata. Ezért érdemes úgy is bánni vele.


 Néhány eszköz, ami segíthet:

 
 1. Yola, Webflow, Zyro, vagy akár Notion alapú site-ok is lehetnek jók indulásként, és egyszerűbb a kezelésük, mint a Wordpressé.
 
2. Google Analytics segítségével megtudhatod, melyek a leglátogatottabb oldalaid, és hogyan találnak rá weboldaladra az érdeklődők.


 

Mitől „teszi a dolgát” egy weboldal?


Egy modern weboldal nem csak szép, hanem hasznos. Az a jó weboldal, ami helyetted válaszol a gyakori kérdésekre. Ahol a látogatók önállóan megtalálják, amit keresnek.


Gyakorlati tippek: így aktivizáld a látogatókat
 

1. Legyen egyértelmű a cél: Mit szeretnél, hogy tegyen az oldal látogatója? (Beiratkozás? Kérdés? Vásárlás?) Az oldalad ezt segítse, ne csak „legyen”. Ehhez használj úgynevezett CTA (call-to-action) gombokat.
2. Gondolkodj útvonalakban: Ha valaki először jár az oldaladon, mit fog látni először? Milyen sorrendben tud végigmenni az elérhető oldalakon. Mire kíváncsi?

3. Tegyél ki élő órarendet vagy eseménynaptárt: Ha van automatikusan frissülő eseménynaptár, az mindenképp legyen elérhető az oldalon.

4. Ne csak informatív, hanem hívogató legyen: ne csak a táncstílust mutasd be hanem a közösséget is. A hangulatot. A légkört.

5. Ha kérdést kapsz e-mailben, tedd ki a választ az oldalra: Amit egyszer megkérdeztek, az valószínűleg mást is érdekel.

6.  A galéria már nem divat, és rengeteg tárhelyet foglal. Erre a célra hasznosítsd az Instagramot. 

7. Légy őszinte azzal kapcsolatban, hogy mennyi időt tudsz a weboldal frissen tartására fordítani. Ha nincs időd mindig kirakni a friss eseményeket, inkább jelenítsd meg Facebook vagy DancePass widgeten keresztül, így elég egy helyen módosítanod őket.

8. A fontosabb információk legyenek a főoldalon.. Készíthetsz aloldalakat, de alapvetően az a jó, ha csak görgetéssel végig tudja olvasni a látogató a fontosabb adatokat.

 
 9. Minél kevesebbet irányítsd át a felhasználót: ha összevissza kell ugrálnia a facebook, a weboldal, google űrlapok, messenger csoportok és webshopok között, nagyobb lesz a lemorzsolódás (ún. churn), és nehezebb lesz bizalmat építeni. 


 Ez a cikk része egy edukációs sorozatnak, amit azért indítottunk, mert azt látjuk: a legtöbb tánciskola nem lustaságból nem modernizál – hanem mert nincs segítség, aki érthetően, a tánc világához kapcsolódva elmagyarázza, mit miért érdemes másképp csinálni. Ha tetszett, kövess minket a következő részért, ahol a lemorzsolódás jelenségéről fogunk írni.